Село Нова Гребля

Нова Гребля — село, центр сільської ради. Розташована на лівому березі річки Гірський Тікич, за 30 км на південний схід від районного центру та залізничної станції Жашків.

Кількість населення — 714 осіб.

Ця територія була заселена людьми з дуже давніх часів. Про час виникнення села Нова Гребля документальних відомостей немає, також невідомо точно про походження назви села. Хоча, згідно з легендою, люди, які заселяли цю місцевість, з метою осушення боліт змушені були постійно перегороджувати річку греблею для відведення води. А з часом, коли на правому березі річки Гірський Тікич висохло болото, люди почали переселятися вниз, зробивши знову греблю, яку назвали Новою.

У Польському географічному словнику за 1880 р. сказано, що в селі було 993 жителів православних, 18 католиків і 19 євреїв.

За відомостями 1900 р., у Новій Греблі було 1874 десятини землі, яка поділялася так: поміщицька – 876 десятин, селянська –

876 десятин, церковна 122 десятин.

Носіями культури на селі був піп і дяк.

У селі жив піп Сава Богданович, який мав великий авторитет у вищих чинів, був депутатом Державної думи.

У 1920 р. в Новій Греблі були утворені сільська рада, а також сільський комітет незаможних селян, який очолював Руденко Никифор. У 1930 р. в селі було створено колгосп “Шлях до соціалізму”, який очолив Бортник Евтух. У 1933 р. відкрито семирічну школу, директором якої був Козак, та інтернат, яким завідував Гаврилах Касьян. Було побудовано клуб, який став центром культури на селі. У ньому працювали гуртки художньої самодіяльності, був духовий оркестр.

У 1937 р. колгосп досяг особливо високих урожаїв, а колгоспниця Пишінська Христя Варфоломіївна була учасником ВДНГ СРСР, їй була вручена премія.

На фронтах Великої Вітчизняної війни загинуло 120 жителів села. З них багато було нагороджено орденами та медалями посмертно.

У селі відкрито краєзнавчий музей, побудовано 2 кілометри доріг з твердим покриттям, завершується будівництво адміністративного будинку сільської ради та меморіалу Слави.

На території села функціонують загальноосвітня школа I-III ступенів, ФАП, дитсадок, Будинок культури, бібліотека, краєзнавчий музей, ПСП “Аскольд-Агро”.

У 2004 р. Новогребельська сільська рада (голова – Верболоз Ярослав Миколайович) зайняла 1-е місце у щорічному районному конкурсі “Найкраща сільська рада”.

У селі проживає І.Д. Худолій, який нагороджений двома орденами Червоного Прапора, орденами Олександра Невського, Червоної Зірки, представлявся до звання Героя Радянського Союзу.

Я.М. Верболоз

Інформація взята з порталу who-is-who.com.ua

Ключові слова: Нова гребля, Новая гребля.

Написати коментар