Село Конельська Попівка

Конельська Попівка — село, центр сільської ради. Розташоване на правому березі р.Конелки, за 32 км на південь від районного центру та залізничної станції Жашків, за 6 км від автотраси Київ — Одеса. Кількість населення — 812 осіб, дворів — 416.

Перша згадка про село датована 1775 р., але засноване воно було значно раніше.

Першими поселенцями були селяни-втікачі, що залюднювали постійно спустошуваний український лісостеп.

Назва с. Конельська Попівка пов’язана з назвою сусіднього населеного пункту Конели (Конелкою називається й річка, яка протікає повз село). А от Конела виникла у першій половині XII ст. і називалася Куніллю, що означає “материнське послання”. Його дочірні села — Конельські Хутори, Конельська Попівка, Юстиград, Безпечна, Цимерманівка.

У фіскальних переписах 1775 р., 1778 р., 1784 р. та 1787 р. серед населених пунктів Конельської округи постійно згадується с. Попівка. Та офіційну назву Конельська Попівка, що означала “попова власність”, воно отримало пізніше.

У “Сказаниях о населенных местностях Киевской губернии” 1864 р. Лаврентия Похилевича йдеться:

“Конельская Поповка, село на правой стороне реки Конелы, в 2-х верстах выше Загайполя. Жителей обоего пола – 824, земли – 1794 десятины. Принадлежат Людовику Андреевичу Жолынскому.

Церковь Ильинская, деревянная, 7-го класса, земли имеют 48 десятин, построена 1787 года”.

У кінці XIX ст. село було центром волості.

Під час голодомору 1932-1933 рр. померло 185 жителів села. У 1937 р. – репресовано 16.

Під час Другої світової війни 217 жителів села брали участь у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, з них 131 поліг смертю хоробрих, 150 удостоєні орденів і медалей.

У с. Конельська Попівка в 1964 р. встановлено пам’ятник, у 1965 р. — обеліск Слави воїнам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, а в 1993 р. на його місці відкрито меморіал Слави. Є також пам’ятник жертвам голодомору, пам’ятник воїнам, які загинули за визволення села.

На території села функціонують загальноосвітня школа I-III ступенів, Будинок культури, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, три магазини, відділення зв’язку, АТС, РТВ, музей, стадіон.

У Конельській Попівці виявлено залишки поселення доби пізньої бронзи та черняхівської культури.

Інформація взята з порталу who-is-who.com.ua

Ключові слова: Конела, Конельска попівка, Поповка.

коментарі 2

Написати коментар