Село Королівка

Королівка — село, центр сільської ради. Розташоване на півночі Жашківського району, за 18 км від районного центру та залізничної станції Жашків. Площа земельних та водних угідь у межах Королівської сільської ради становить 615 га.

Кількість населення — 173 особи, з них — 55 чоловіків, 84 жінки. Кількість дворів — 114.

Королівка полеСело розкинулося в мальовничій місцевості з родючими чорноземними ґрунтами. Село відоме з ХVIII ст. Історія виникнення села Королівка пов’язана з історією нашого краю ХVI-ХVII ст. У середині ХVI ст. більшість українських земель опинилася під владою польських магнатів. Землі сучасних Білоцерківського та Ставищенського районів Київської області належали графам Броницьким. Сюди ж входила і місцевість, в якій розташоване село Королівка. Жорстока експлуатація населення польськими магнатами часто викликала селянські бунти, участь в яких брала і частина збіднілої польської шляхти, яка перейшла в ремісники і наймитувала у магнатів. Наприкінці ХVII ст. у заворушеннях проти графів Броницьких взяли участь і шляхтичі Вадаховські. Після придушення повстання графи Броницькі жорстоко покарали його учасників, а Вадаховських виселили із містечка Ставище на околицю своїх володінь, змінивши їм прізвище — на Швеці. Так виникло поселення, яке мешканці навколишніх сіл спочатку називали Королівське (через близькість графів Броницьких до польських королів), а згодом — Королівка.
Королівка памятник
У середині ХIХ ст. Королівка належала до Красилівської волості Таращанського повіту Київської губернії. Вона була прикріплена до Баштечківського приходу православної церкви та земської школи.

На території села Королівка є велика кількість могил, які свідчать про історичне минуле краю. В 1970 р. частину могил розкопали, але ще 5 залишилися недослідженими.

У братській могилі біля сільського клубу похований Герой Радянського Союзу капітан Галкін (ім’я втрачено).

У 1928-1929 рр. було створено колгосп “Перемога”. У 1930 р. збори колгоспу постановили, щоб за ворожі дії, невиконання плану хлібозаготівлі розкуркулити Костенка, Кравця, Двірського і вислати їх за межі України, а майно конфіскувати.

У 1958 р. Королівку звели до рівня “бригадного села” і приєднали до села Баштечки.

Лише у 2000 р. село Королівка відокремилося, і утворилося товариство “Перемога”.

На сьогодні господарство ведуть іноземне підприємство “Агро Вільд Україна” та 26 одноосібників.

У с. Королівка є пам’ятник воїнам, які загинули у роки Великої Вітчизняної війни, та пам’ятний знак жертвам голодомору. Від Голодомору в селі загинуло чотири тисячі жителів.

У селі діють сільський клуб, відділення поштового зв’язку, фельдшерсько-акушерський пункт, бібліотека, магазин. Село газифіковане.

Королівка зупинка

Н.В. Мельник

Написати коментар