Село Вільшанка

Вільшанка — село в Україні в Жашківському районі Черкаської області, центр сільської ради. Розташоване в долині річки Житянка за 12 км на південь від районного центру та залізничної станції і за 3 км на захід від автотраси Київ — Одеса. Населення — 349 чоловік (на 2009 рік).

Село виникло в середині XVII століття. На його території росли дуже густі зарослі вільхи, звідси й походить назва.

Перші поселення з’явилися на лівобережжі річки Житянка. Поступово село зростало та поширилося і на правий берег. На кінець XIX, початок XX століття у селі вже налічувалося близько 180 дворів із населенням 1 055 осіб, з них 510 чоловіків і 545 жінок. Про це свідчила таблиця, яка була вивішена при в’їзді в село.

До Жовтневого перевороту село належало польським поміщикам Іванським. Вони мали великий гарний будинок у центрі села з великим садом і різними будівлями. Але пани жили в селі дуже рідко, а більше роз’їжджали державами Західної Європи. Управляли маєтком панські слуги, теж поляки. Революційні події дуже швидко докотилися до Вільшанки. Навесні 1918 року в селі відбувся сільський схід, на якому було обрано революційний комітет. Для поділу землі було створено комісію, яка ділила землю на душу населення, тобто кожен селянин отримав її за кількістю членів сім’ї. Для допомоги селянам було створено комітет незаможних селян, який навчав правильному агрономічному веденню господарювання на землі.

Восени 1929 року в селі створено колективне господарство «Гасло часу» на чолі із Богданом Петровичем Радовановим. У ті часи колгосп займав одне із перших місць у Жашківському районі. У 1932 році колгосп було перейменовано, і він дістав назву «Ленінський шлях». У селі першим в районі було встановлено двигун, який виробляв електроенергію для освітлення всього села.

В роки голодомору в селі від голоду ніхто не помер завдяки керівникам колгоспу, які зуміли вберегти людей від голодної смерті.

У 1959 році село приєднано до економічно сильного господарства ім. Пархоменка села Бузівка. До 1987 року село було так званим «бригадним» селом. Восени 1987 року в селі утворено сільську раду. В цьому ж році село стало відділенням Жашківського агроцукрокомбінату.

В лютому 2002 року на території села було утворене і розпочало свою господарську діяльність іноземне підприємство «Аграрпродукти Вільд-Україна», яке очолює іноземний інвестор Бертольд Карл Алоїс Вільд. Воно орендує 203 земельні частки (паї) жителів села.

Написати коментар