Які таємниці приховує наше місто

Жашків День міста 2014

Сьогодні, 14 жовтня, Жашкову виповнюється 378 років. Здавалося, ми знаємо про наше місто все, проте воно приховує безліч таємниць. Частину із них ми й вирішили сьогодні розкрити. У цьому нам допоміг історик та відомий краєзнавець Степан Ілларіонович Горошко.

Чи знаєте ви, що…

— Жашків та найближчі села були власністю польського графа, ротмістра та хорунжого Францішека-Антонія Ледуховського. Пан був дуже багатим, мав величезний винний погріб та кілька маєтків, проте жоден з них не зберігся до наших часів.

— У пана Ледуховського була коханка Магда, котру прозвали місцевою відьмою. Саме її звинувачували у неврожайних роках наприкінці XVIII століття. Для того, щоб зупинити посуху місцеві жителі відкопали її труну і спалили на в’їзді до міста. Проблеми це не вирішило, проте стало причиною масових скандалів та звинувачення польської влади у свавіллі та безладі;

— Жашків починається з Городища. Є чіткий запис, що 16 жовтня 1636 року, а не 14, як ми зараз усі вважаємо, було засновано Городище. Наш край знаходився на межі неподалік від Чорного шляху (історична дорога, якою користувались кримські татари для нападів на Правобережну Україну та Польщу у XVI-XVII ст. Північне відгалуження Чорного шляху проходило саме повз Жашків). Наше місто потребувало захисту і тому ставили Городище – укріплене частоколом поселення. Саме з нього і розпочався Жашків.

— Річка Торч, яку ми всі знаємо є насправді річкою Равою.

— Центр міста до радянських часів був біля сучасної 3-ї школи.

— У 1833 році на її місці була побудована двопрестольна цегляна церква. Перший престол – Покрови Богородиці, другий – Анни і Якима. Пізніше знесли куполи, добудували частину і тепер там знаходиться школа. Навіть зараз,якщо придивитись можна помітити ознаки колишнього храму.

— Неподалік від тодішнього центру міста була корчма, куди любили на свята заглядати місцеві жителі.

— На місці сучасної бібліотеки стояв гарний цегляний будинок, у якому жив перший жашківський лікар – Шмуль Абрамович Кузмінський – єврей за національністю. Варто додати, що у Жашкові велику частину населення на той час складали саме євреї.

— Неподалік був будинок пана Пуклевича – першого у нашому місті аптекаря. Він також був першим, хто привіз до нашого міста кіно – «сінематограф» у ті часи. Люди дуже любили збиратись і дивились німе кіно.

Вітаємо всіх жашківчан з Днем міста!

Один коментар

Написати коментар