Міська новорічна ялиночка родом із Софіївки
Кожного року напередодні новорічних свят у нашому місті прибирається святкова ялинка. Красива, ошатна, вона додає гарного настрою жашківчанам і гостям. Вдень яскраві та блискучі прикраси, а ввечері і вночі різнокольорові гірлянди звеселяють міський пейзаж. Звідкіля ж у нас така традиція і така ялиночка?
Допомогли дізнатись цю історію нам директор районного музею О.Й. Тютюнник, колишній міський голова П.Ф. Остапенко та жашківчанин В.П. Походенко.
Колись святкування Нового року у нашому місті відбувались у приміщенні районного будинку культури. Із глядацької зали виносили всі крісла, залишаючи їх тільки по периметру. А в центрі зали встановлювали велику ялинку. Тут проходили справжні бал-маскаради для всіх бажаючих відсвяткувати Новий рік, які тривали з вечора майже до ранку. Потім традиція змінилась і новорічну ялинку стали прибирати біля будинку культури, а вже значно пізніше – біля кінотеатру. Там ще й досі можна побачити місце, де вкопували велику трубу і закріплювали ялинку. Втім були роки, коли святкування організовували в центрі біля будинку культури, а ялинку прикрашали біля кінотеатру. Тоді святкові дійства охоплювали весь центр міста, а доповнювали їх красиві коні і сани, на яких любили кататись діти з Дідом Морозом і Снігуронькою. Про це можна розповідати багато, але повернемось до ялинки.
У вісімдесятих роках міський голова П.Ф. Остапенко задумався над тим, що купувати щороку ялинку і встановлювати її для святкувань недоцільно, адже набагато краще мати свою зелену красуню. Така ж ідея пропонувалась колишнім директором будинку культури і на той час директором кінотеатру «Космос» М.П. Антоновським. Отож разом і вирішили додати до колориту нашого міста ялиночки.
Перша ялинка з тих, які ростуть зараз біля кінотеатру, з’явилась у 1984 році. Вона спочатку росла біля будівлі райкому партії. Деревце було вже досить великим, але його обережно обкопали і перевезли на нове місце працівники комунального господарства. А через півтора року ще дві ялиночки Петро Федорович та Микола Пилипович привезли із Уманського дендрологічного парку «Софіївка». Їх висадили працівники кінотеатру. Тож так і зростали поруч три красуні. На жаль, одна ялиночка не прижилась і через певний час її довелось зрізати.
Спочатку прикрашали святковим вбранням старшу ялиночку. Це було на початку дев’яностих. Починали прикрашати її за кілька днів до Нового року. А коли підросла менша, то прикраси перебрала на себе, бо стала ошатніша і пишніша. Тепер ми милуємося саме цією новорічною ялиночкою, і вже коли її вбирали у святкові прикраси, прийшла традиція прикрашати міську ялинку на день Святого Миколая.
До речі, в ті ж роки з’явились і ялиночки навпроти будинку дитячої творчості. Їх посадили, аби створити місце для дитячого святкування. Вибирати деревця поїхали до хвойного розсадиика Київського лісгоспу. Коли оглядали, найбільше припали до вподоби блакитні ялинки. Потім деревця розрослись і розріджувати їх не стали, бо жаль було знищувати таку красу. Тож тепер чимало жашквчан у зимову пору полюбляє фотографуватись саме біля цих ялиночок.