Спалювання листя небезпечне для людей і довкілля
Фахівці Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області попереджують, що при згорянні сухої рослинності виділяється діоксин, який є небезпечною речовиною. Окрім нього, в повітрі з’являється ціла група отруйних речовин, серед яких, СО та оксиди азоту.
Діоксин − одна з найбільш токсичних синтетичних сполук, яка діє дуже повільно. Враження людини можливе при надходженні діоксинів в організм через шлунково-кишковий тракт, вони вражають підшлункову залозу, легені, імунну систему. Виникають тяжкі набряки навколо сердечної сумки, черевної та грудної порожнини.
Потрапляння діоксину в організм викликає ризик захворювання раком і може викликати серйозних проблем зі здоров’ям.
Крім того, фахівці Національного екологічного центру України стверджують, що внаслідок згоряння однієї тонни рослинних відходів у повітря виділяється дев’ять кілограмів мікрочасточок диму, в якому є важкі метали, зокрема, цинк та інші канцерогенні речовини. Це надзвичайно шкодить і природі, і людині.
На думку екологів, альтернатива спалюванню є. Опале листя може послужити і на користь людині, якщо до цього поставитися по-господарськи. Воно може бути дармовою вторинною сировиною. Опале листя можна доправити на спеціальні майданчики, де воно перетворюється на компост. Та вже за кілька місяців можна отримати цінне органічне добриво, яким підживлюють молоді саджанці. Крім того, листя з парків використовують як своєрідну ковдру на зиму для садженців дерев у деяких лісових господарствах.
Також нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства, спалювання опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння − на порушників накладається штраф від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 – 340 гривень) і на посадових осіб − від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 1190 гривень).
За інформацією Державного управління охорони навколишнього природного
середовища в Черкаській області