“Стомлені сонцем” знімав невтомний жашківчанин
Легендарну кінострічку Микити Михалкова “Стомлені сонцем”, а також багато інших кіношедеврів утілив у життя через об’єктив відеокамери кінооператор Віктор Лисак із Жашкова. І сьогодні він продовжує створювати нові й нові кінокартини.
Свою творчу діяльність Віктор Павлович розпочав на кіностудії ім. О. Довженка в 1975 році, пройшовши шлях від художника-фотографа з реклами до кінооператора-постановника художніх фільмів вищої категорії.
За цей час він узяв участь у створенні понад 50 фільмів, у тім числі художніх, документальних і телесеріалів. Також знімав музичні кліпи та рекламні ролики на вітчизняних та зарубіжних студіях. Працював асистентом кінооператора, другим оператором, оператором-постановником. Весь цей час невтомному творцю допомагали три найважливіші речі – кінокамера, творче натхнення і професіоналізм…
Серед фільмів, у створенні яких Віктор Лисак брав участь, є фільми, відзначені різними нагородами в різних країнах. Найбільше нагород отримала кінострічка “Стомлені сонцем” – премію “Оскар”, Великий приз журі Каннського кінофестивалю, Державну премію Росії, гран-прі “Янтарна пантера”. Художній фільм “Женці” отримав приз Всесоюзного кінофестивалю та Державну премію ім. Т.Г. Шевченка. Фільм “Високий перевал” – приз Всесоюзного кінофестивалю, “Урга” – “Золотий Лев” Венеціанського кінофестивалю, Державну премію Росії, премію “Ніка”, номінації на премії “Золотий глобус” і “Оскар”.
За час роботи на різних кіностудіях жашківчанину довелось співпрацювати з багатьма українськими та зарубіжними режисерами, серед яких – Микита Михалков, Стівен Спілберг, Амос Гітай та багато інших. Співпрацював і з черкаським кінорежисером Юрієм Іллєнком, життя якого нещодавно обірвалося через хворобу…
Безперечно, одна з найбільших, найвагоміших робіт Віктора Лисака – фільм “Стомлені сонцем”. У ексклюзивному інтерв’ю “Прес-Центру” він поділився спогадами про те, як проходили зйомки:
– Коротко розповісти про зйомки фільму “Стомлені сонцем” неможливо, бо, як писали критики – “…це міцне, ідеально зняте і зігране кіно, яке можна дивитись і переосмислювати багато разів”. Одне можу сказати, що працювати над ним було надто складно і в технічному, і в творчому плані. Якщо пам’ятаєте, дія фільму розгортається одного спекотного дня літа 1936 року, а зйомки проходили протягом червня–жовтня включно, та ще й у Підмосков’ї та Нижньому Новгороді. Спочатку було жарко та стояла пшениця в полі, потім – пожовкло листя та опало з дерев. Навіть сніг уже пішов, а ми все ще знімали цей спекотний день літа! Отаке воно – кіновиробництво. Але, на думку критиків та спеціалістів, нам це добре вдалося.
У зйомках другої частини фільму – “Стомлені сонцем. Предстояння” пан Віктор участі не брав, та за браком часу поки що навіть не переглянув – тому оцінити фільм та роботу творчої групи не зміг.
Однак цікаво, що, на думку критиків, нова частина фільму Михалкова виявилась найбільшим обманом в історії вітчизняного кінематографа. “У фільмі багато театру, це виражається в достатку примітивних пропагандистських прийомів, що агітують то за батьківщину, то за православ’я, у навмисних агресивних перекручуваннях історичної правди, у позбавлених усякої логіки вимучених сюжетних ходах, у приблизності відносин і характерів”, – пишуть кінокритики.
Зараз Віктор Лисак знімає телефільми та телесеріали в Росії і в Україні. З останніх його робіт – серіали “Зачароване кохання” та “1941”, кінострічка “Хлібний день”. А невдовзі світ побачить відзнятий ним телесеріал під робочою назвою “Сорок п’ятий”, зйомки якого проходять під Києвом.