Незабаром водіям стане дорожче страхувати авто

Це — один із наслідків законодавчих «авто новацій», першою із яких стала відміна техогляду, а решта — ще чекає водіїв у найближчій перспективі. «Плюси» та «мінуси» нововведень обговорювалися експертами під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.

Відтепер зникає сам термін «техогляд» — залишається поняття «технічний контроль», що стосується лише легкових авто, які використовуються у комерційних цілях, вантажівок вантажопідйомністю до 3,5 тонн (що проходитимуть його кожні два роки), а також автобусів та транспортних засобів, які перевозять небезпечні вантажі (для них технічний контроль потрібен двічі на рік). Зникає також поняття «талон техогляду» – приватні станції діагностики видаватимуть протокол про проходження технічного огляду — стандартного розміру аркуш із результами діагностики за підписом того, хто її проводив. Усе це не стосується легкових авто, що перебувають в індивідуальній власності, причепів до них, мотоциклів – цим транспортним засобам проходити технічний контроль не потрібно, відповідальність за їх технічний стан цілком покладається на власника, – повідомив керівник прес-служби Управління ДАІ УМВС України у Черкаській області Володимир Ліщенко.

Він нагадав, що із 13 серпня в Україні набув чинності закон щодо відміни державного технічного огляду для транспортних засобів – і зазначив, що конкретні механізми впровадження законодавчих змін наразі розробляються на рівні МВС України.

За словами Максима Максименкова, директора дилерського центру Renault Trucks ВАТ «Трак-Авторитет» (представника мережі однієї із найбільших компаній із надання сервісних послуг для комерційної техніки, для яких проведення технічних оглядів авто є паралельним видом діяльності), для пересічної більшості українських водіїв відміна техоглядів — завчасна міра, до якої вони поки що не готові.

У Європі водії свідомо переймаються станом своїх авто, обслуговуючись на фірмових СТО. У нас авто досить часто ремонтують ледь не кувалдами у гаражах — людьми без кваліфікації майстрів, — констатував Максим Максименков. — Тож, де гарантія справності автівок, якими керуватимуть водії, позбавлені контролю за справністю їх авто?

Директор Черкаської обласної дирекції ВАТ НАСК «Оранта» Володимир Яременко позитивно оцінив відміну техоглядів, зазначивши, що водії не витрачатимуть на це зайвий час і кошти.

Але водночас — це і більша відповідальність, — зазначив Володимир Яременко. — Більша відповідальність покладається і на страхові компанії, які повинні перед укладанням угоди страхування обов’язково перевіряти наявність протоколу проходження техконтролю у власників тих транспортних засобів, які підлягають обов’язковому контролю.

За словами Володимира Яременка, наразі страхові компанії готуються до введення євпропротоколу (із 18 вересня водії, що не мають суперечностей стосовно ДТП, у якому немає травмованих, загиблих людей, всі учасники застраховані, не мають ознак алкогольного або наркотичного сп’яніння, зможуть заповнити європротокол, без представників ДАІ, і надати його своїм страховим компаніям для відшкодування збитків), але водночас — сумніваються, що європротокол буде введено бодай до 1 жовтня, оскільки зразка його досі не затверджено і усіх нюансів впровадження також поки що не розроблено. Проте, страхові компанії уже готують працівників для роботи на виїздах на ДТП, де страховий агент матиме оцінювати завдані у ДТП збитки.

Від законодавчих нововведень страхові компанії отримали чи не найбільше «головного болю», — констатував директор Черкаської регіональної дирекції Страхової Групи «ТАС» Володимир Волоха, пояснивши, що зарплати агентів, які співпрацюють зі страховими компаніями, можуть «не дотягувати» до розмірів штрафів, які погрожують їм у випадку видачі поліса водієві, що не пройшов обов’язкового техконтролю, а його авто використовувалося з комерційною, а не з особистою метою.

За словами Володимира Волохи, у зв’язку із відміною довіреностей, із трьох типів договорів страхування обов’язкової цивільної відповідальності (що давали різні варіанти страхування певної особи чи певного авто), відтепер залишиться лише один – на авто, незалежно від того, хто ним керує. Договір страхування укладатиметься лише на строк, що не перевищуватиме строку чергового проходження транспортним засобом обов’язкового технічного контролю.

Вартість страхових полісів зросте, — констатував Володимир Волоха, — оскільки зростуть витрати страхових компаній у зв’язку із впровадженням європротоколу. Це і виготовлення бланків європротоколів, це і виїзди на місця ДТП… Наскільки саме — має визначити Моторно-транспортне бюро. Втім, кардинального підвищення вартості автострахування не буде.

Написати коментар