8 Березня – історія свята
Як би несучасність не формувала громадську думку щодо цього свята, 8 Березня має свою цікаву історію.
Виникло ж це свято як день боротьби за права жінок – 8 березня 1857 року. Саме в цей день у Нью-Йорку зібрались на маніфестацію робітниці швейних та взуттєвих фабрик. Вони вимагали 10-годинний робочий день, світлі та сухі робочі приміщення, рівну з чоловіками заробітну плату. Адже працювали жінки того часу по 16 годин на добу, отримуючи за свою працю невеликі гроші.
Чоловікам після рішучих виступів вдалося добитися введення 10 годинного робочого дня. І на багатьох підприємствах у США виникли профспілкові організації. А ось після 8 березня 1857 року з’явилася ще одна – вперше її членами стали жінки. Того дня в багатьох містах Америки сотні жінок вийшли на демонстрацію, вимагаючи надання їм виборчого права.
У 1910 році на Міжнародній конференції жінок-соціалісток в Копенгагені Клара Цеткін виступила з пропозицією про святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, яке прозвучало, як заклик до всіх жінок світу долучитися до боротьби за рівноправ’я.
Відгукнувшись на цей заклик, жінки багатьох країн долучаються до боротьби проти злиденності, за право на труд, за повагу до своєї гідності та за мир. У 1911 році це свято вперше відзначалося 19 березня в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії. Тоді більше ніж мільйона чоловіків і жінок взяли участь в маніфестаціях. Крім права обирати і займати керівні посади, жінки домагались рівних виробничих прав з чоловіками.
Згодом свято відзначили 12 травня 1912 року і в Росії. Вперше Міжнародний жіночий день відзначався в 1913 році в Петербурзі. У проханні на ім’я міського голови було заявлено про організацію «…наукового ранку по жіночому питанню». Влада надала дозвіл, і 2 березня 1913 року в приміщенні Калашниковської хлібної біржі на Полтавській вулиці зібралось півтори тисячі людей. Порядок денний наукових читань включав питання: право обирати для жінок; державне забезпечення материнства; про дороговизну життя. У наступному році в багатьох країнах Європи 8 березня або приблизно в цей день жінки організували марші на знак протесту проти війни.
У 1917 році жінки Росії вийшли на вулиці в останню неділю лютого з лозунгами «Хліба і миру». Через чорити дні імператор Микола II зрікся престолу, тимчасовий уряд гарантував жінкам виборче право. Цей історичний день випав на 23 лютого за юліанським календарем, який того часу використовувався в Росії, і на 8 березня за григоріанським календарем.
Міжнародний жіночий день 8 березня з перших років Радянської влади став державним святом. З 1965 року цей день став вихідним. Згодом сформувалася і традиція святкування. Цього дня на урочистих заходах держава звітувала перед суспільством про реалізацію державної політики у відношенні до жінок. Поступово Міжнародний жіночий день в країні губив своє політичне забарвлення і ставав гарною традицією привітання ніжної половини населення. Чоловікики в цей день особливо уважні до жінок, дарують весняні квіти, частіше говорять компліменти. У школах, садочках та вищих навчальних закладах проводять різноманітні ранки, концерти чи просто вечори привітань.
Свято 8 березня залишилося в переліку державних свят України. Відзначається також Міжнародний жіночий день і в країнах СНД: в Азербайджані, Білорусії, Грузії, Казахстані, Киргизії, Молдові, Росії, Таджикистані, Туркменії, як Міжнародний жіночий день; в Узбекистані як День матері; у Вірменії його відзначають 7 квітня, як День материнства і краси.
Зараз свято 8 Березня – це ще одна чудова нагода привітати усіх жінок – мам, бабусь, сестер, подруг і коханих! Ще раз сказати як ви, чоловіки, їх цінуєте і дуже сильно кохаєте! І не обмежуйтеся лише цим святом – ми, жінки, і задоволенням будемо приймати вашу увагу, подарунки і просто ніжні слова цілий рік!
прочитайте статью “Можно ли не празновать 8 марта”
посмотрите фильм “История секса в СССР”