Німецький “Штурмгешютц” з Жашківщини поповнив військову експозицію корсунського музею
Фонди Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника поповнилися новим унікальним експонатом періоду Другої світової війни. І це не іржавий багнет чи ґудзик, а легендарна німецька штурмова артилерійська самохідна гармата “Штурмгешютц ІІІ”!
Виявили її в річці Бурти, між селами Нагірна і Побійна Жашківського району. На неї вже спокушалися приватні особи. Тому, щоб цей свідок і учасник великої війни посів своє місце в музеї, археологам довелося залучати на допомогу прокуратуру, СБУ та міліцію. Адже такого експоната немає в жодному музеї України!
– 30 серпня нам зателефонували місцеві жителі й повідомили, що якісь невідомі особи витягли з води “їхню” самоходку, – говорить заступник начальника служби охорони культурної спадщини Черкаської ОДА Олександр Назаров. – Ця штурмова гармата була підбита взимку 1944 року. Відразу після війни з неї зняли бойову рубку й інші металеві частини, що визирали з води. У 1973 році в річці знайшли гармату. Тоді ці роботи велися в установленому законом порядку. А тепер налетіли представники якогось начебто приватного музею з Київщини, доводили, що це брухт, який не має історичної цінності. Однак ми знаємо, що такі речі високо цінуються за кордоном. Існує велика вірогідність, що саме цей “Штурмгешютц ІІІ” підбив американський танк “Шерман”, який знайшли раніше в селі Іскрене. Адже ці “Штурмгешютц ІІІ” і створювалися як винищувачі танків.
Нинішня знахідка – це металевий корпус вагою близько 5 тонн. Покритий він жовтою фарбою, що добре збереглася. Вціліли навіть цифрові позначки, зроблені крейдою! Видно, що самоходка пройшла не один бій. Помітно вм’ятини і сліди пробоїни, що була заварена. Гусениці залишилися десь на дні.
Щоб ніхто не поцупив цей військовий раритет, археологу Олександру Назарову довелося 3 дні охороняти його. Ночував поряд у своїй машині. Часто пропадав сигнал мобільного зв’язку. Але допомагали місцеві жителі, які підходили, підтримували. Люди переконані, що військова техніка мусить бути в музеї, щоб діти знали з яким фашистським звіром воювали їхні прадіди. Археологи безмежно вдячні подружжю Людмилі Крайняй і Василю Онопрію за щедрий стіл.
Нарешті 2 вересня “Штурмгешютц ІІІ” у супроводі машин Державтоінспекції доправили до Корсунь-Шевченківського музею. На прохання начальника служби охорони культурної спадщини Черкаської ОДА Миколи Сухового з перевезенням безкорисно допоміг Черкаський мотозагін й Уманське ДЕУ. Тепер почнеться реставрація, щоб повернути гарматі первозданний вигляд. Без сумніву, новий експонат привабить до музею багато нових відвідувачів.
– “Штурмгешютц ІІІ” став наймасовішою самохідною системою Німеччини у Другій світовій війні, – розповів старший науковий співробітник обласної археологічної інспекції управління культури Черкаської ОДА Роман Павленко. – Бойовий шлях цієї штурмової гармати почався у Франції в 1940 році й закінчився під час боїв за Голландські висоти в 1954 році. Він відправлявся на експорт в Румунію, Болгарію, Угорщину, Італію і Фінляндію. Трофейні екземпляри використовувалися у збройних силах Радянського Союзу, англо-американських військах, Сирії. У нас ця самоходка іменувалася СУ-75. При своїй змістовній біографії вона все ж залишається маловідомою широкому загалу.
начебто все првильно, але трохи не чесно. так звані “погані приватні особи” виділили час,кошти,людські ресурси на те, щоб дістати з води техніку про яку із 73 року (29 років!!!) ніхто і не думав, а на них привезли міліцію, прокуратуру,сбу забрали знахідку щей виставили злодіями. навряд їм хтось компенсував затрати.:)