Уникнути подорожчання хліба все-таки неможливо
Про це під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі 2 серпня заявив генеральний директор державного підприємства «Златодар», депутат Черкаської обласної ради Володимир Лук’янець.
За словами генерального директора державного підприємства «Златодар» Володимира Лук’янця, збір ранніх зернових по області практично завершено. Валовий збір очікується у межах півтора мільйони тонн зернових ранньої групи, що набагато нижче, ніж торік. Причиною стала не стільки спека, як вихід зрідженими із зимівлі посівів озимих культур. Врожайність зернових різко коливається. На прикладі господарств, що входять до об’єднання «Златодар» – від 58 до 37 центнерів із гектара ранніх зернових.
За словами Володимира Лук’янця, якщо температура все-таки триматиметься протягом 2 тижнів на рівні +40, як передбачають метеорологи, може значно постраждати кукурудза – качани будуть неповноцінними, невиповненими, їх зерно буде сплющеним.
Оскільки зависокі температурні режими ми спостерігаємо останні три роки – на думку Володимира Лук’янця, на часі необхідність створення науковцями модифікацій сортів усіх видів зернових і технічних культур, які би могли нормально переносити таку тривалу спеку.
– Подорожчання цін на хлібобулочні вироби буде – це точно, невідомо лише, наскільки, – переконаний Володимир Лук’янець. – Область збере до 800 тисяч тонн продовольчої пшениці, із яких 130 тисяч тонн піде на посівний матеріал, 250 тисяч – на використання всередині області, 300 тисяч – на орендовані паї (наразі на орендовані паї люди беруть і на 70% пшениці більше, ніж торік), тож залишається максимум 100 тисяч тонн пшениці.
За таких умов, ціна на хліб на місці не залишиться. І оптимально у цій ситуації – це радитись на рівні керівництва області, фахівців АПК – і приймати рішення, як мінімізувати навантаження на мешканців області. На рівні держави сьогодні потрібно прийняти непопулярне рішення – заборонити вивіз продовольчої пшениці за кордон, на експорт. Необхідно терміново закупати у державні фонди продовольче зерно. Щодо Черкащини, то у кількох регіонах України вже прийнято розпорядження заборонити вивіз продовольчого зерна – і я пропоную це зробити і для нашої області.
Володимир Лук’янець зауважив, що останнє зерно підприємство переробляло по 1000-1050, зерно ж нового врожаю починає переробляти по 1500-1550. «Мине місяць, перш ніж зерно стане по 1300 – дешевше ніхто не продасть. Як проживати цей місяць? Нашому підприємству у такій ситуації краще припинити роботу – комбінат таких збитків не витримає, – констатував Володимир Лук’янець. – Ми потрапили у скрутне становище – і сільгосппідприємства, і переробники. Необхідно вжити всіх можливих заходів, аби це перенавантаження не позначилося повною мірою на жителях області… Щодо перегляду ГОСТів на борошно у бік спрощення – а така можливість сьогодні розглядається, то моя позиція така: а з чого хліб будемо пекти?.. Щоб зберегти якість, щоб хліб залишався хлібом, далі спрощувати ГОСТи вже неможливо».