Додати об’єкт

Жашківський історичний музей

  • вул. Леніна, 53
  • (04747) 6-16-88
  • 9:00—17:00
Жашківський історичний музей

Жашківський історичний музей засновано в 1969 р. В 1988 р. була створена нова експозиція в окремому приміщенні колишньої бібліотеки. В 1991 р. музей набув статусу державного музею.

Експозиція музею розгорнута в шести залах і розповідає про історію нашого краю з найдавніших часів до сьогодення у нерозривному зв’язку з історією України.

У першому залі музею розміщені пам’ятки матеріальної та духовної культури, які висвітлюють історію краю в період мезоліту, раннього залізного віку, часів існування Київської Русі та років національно-визвольної війни українського народу проти польських загарбників.

Закінчується експозиція першого залу періодом 16-17 століть з історії нашого краю. Тут розповідається про визвольну боротьбу українського народу проти польського панування, про славетну Дрижипільську битву, яка відбулася 19-20 січня 1655 р. поблизу села Охматів.

Другий зал розповідає про історію нашого краю періоду 19 ст.- пер.пол.20 ст. Значна частина залу відведена під “українську світлицю”. Саме тут проходять тематичні екскурсії з народознавства.

В окремій вітрині розміщений традиційний одяг нашого краю. Це яскраве самобутнє культурне явище і творилось воно протягом багатьох століть.

Багато одягу, вишитих рушників зберігається у фондах музею і використовується при проведенні тематичних екскурсій.

Архівні документи розповідають про хід селянської реформи 1861 р.на території нашого краю, розвиток освіти та революційно-демократичного руху, зростання капіталістичного виробництва.

Експозиція залу завершується періодом Української революції та громадянської війни, встановленням радянської влади на Жашківщині.

Експозиція третього залу присвячена пам’яті тисячі наших земляків, які загинули мученицькою смертю під час колективізації, голодомору 1932-1933 рр. та жорстоких репресій 1937-1938 рр., заподіяних сталінським тоталітаризмом.

Створюючи експозицію ми наполягали не на викладенні фактичного матеріалу і приголомшливої статистики, а в якійсь мірі показати конкретних людей, їхнє неповторне життя, біль, муки, страждання – тут вміщені свідчення небагатьох наших земляків.

Також розміщені списки жителів району, які померли від голоду в 1932-1933 рр.

Не обминули репресії і Жашківщину. В районі у ці роки репресовано близько 500 чол., 229 із них розстріляно, а інших засуджено до різних строків ув’язнення. Репресій зазнали всі соціальні верстви населення. Серед них і 15 вчителів, 11 з яких “невинно убієнні за вироком трійок”.

У четвертому залі зібрані документи і речові експонати, які розповідають про героїчну боротьбу радянського народу, зокрема наших земляків, проти німецько-фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни.

В п’ятому залі – “Сьогодення Жашківщини”, на якому розміщені різні фотографії з видами міста Жашкова в наш час.

Експонати шостого залу розповідають про розвиток освіти, медицини та культури району.

Значний розділ експозиції присвячений синові Жашківської землі, народному артисту України, художньому керівникові та головному диригенту Київського муніципального духового оркестру – Охріменку В.І.

Також у шостому залі музею розмістилася галерея образотворчого мистецтва, тут можна ознайомитися з творами живопису та скульптури митців району. Великий інтерес у відвідувачів викликають картини художників Дейнеко М.Г., Бекала М.М., Красножона Я.Д.та Грабовського С.Й.

Що стосується науково-дослідницької роботи – ми, зокрема, провели пошуки відомих постатей Жашківщини, які в радянську добу не могли бути нам відомі. Це Докія Гуменна – письменниця, Самуель Крамер – вчений сходознавець, Леонід Білецький – вчений літературознавець (дід Олега Кандиби), інші. З ними, або з їхніми родинами ми листувалися і маємо деякі матеріали.

В роботі запровадили нову форму проведення екскурсій, краєзнавчих годин, музейних уроків з показом відеофільмів на історичну, краєзнавчу та народознавчу тематику. У фільмотеці музею нараховується понад 80 фільмів. Одна з великих виставок, яку ми проводимо щорічно, це виставка декоративно-прикладного і образотворчого мистецтва.

Зберігаються друковані видання – тижневик Київського управління у
справах земського господарства “Газета” (1908–1911), газета “Столичные
новости” (1912), журнал “Искры науки” (1912); літературні твори письмен-
ників краю, подаровані музею (з дарчими написами). Серед документів –
грамоти, подяки, посвідчення Героїв Соціалістичної Праці, кавалерів ор-
денів, кращих працівників народного господарства району. З найдавніших
документів: “Подвірний опис села Багатів Таращанського повіту Київської
губернії” (1868), документ про купівлю-продаж землі (1913) тощо.

Наявна історична та політична література – 1140 прим. книг та бро-
шур, комплекти районної газети з 1945 р. – 3300 прим.

Написати коментар

2 229

Жашківський історичний музей в Жашкове
Телефон, час роботи та адреса Жашківський історичний музей Жашків.